کاهش هزینه ساخت سوله

کاهش هزینه ساخت سوله

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساخت سوله از جمله عملیات مهندسی با ویژگی‌های خاص و متمایز است. سازه‌ای سبک، فوق العاده و کاربردی که در موارد زیاد و متنوعی فضای لازم برای اجرای عملیات صنعتی را مهیا می‌کند.

در این مورد نیز مانند هر سازه دیگر، نخستین تمرکز بر کیفیت و ساخت بهینه قرار داشته و تلاش می‌شود تا کار با روال علمی و بر اساس محاسبات فنی دقیق انجام گیرد.

اما در کنار این مورد، صرفه اقتصادی و کاهش هزینه ساخت نیز مد نظر است. بنابراین لازم است در کنار توجه به اجرای دقیق و کیفی مراحل کار، از قیمت و حواشی آن نیز غافل نشویم!

در این نوشتار ضمن پرداختن به این موارد می‌خوانیم:

  • ساخت سوله و بهترین راه‌های کاهش هزینه‌ها
  • چگونه ضمن ساخت ارزان، کیفیت بالای سوله را نیز در نظر داشته باشیم؟
  • نقش طراحی هوشمندانه سوله در کاهش هزینه ساخت

با ما تا انتهای مطلب همراهی کنید.

شاید بسیاری از افراد، قیمت پایین را مترادف با کیفیت پایین بدانند! اما این در بسیاری موارد درست نیست و می‌توان با توجه به فاکتورها و روش‌های هوشمندانه، ضمن به‌دست آوردن بهترین کیفیت از مزیت صرفه‌جویی حداکثری نیز بهره‌مند شد.

توصیه می‌کنیم با وجود در نظر داشتن صرفه‌جویی و مراعات نکات اقتصادی در ساخت سوله، هرگز کیفیت کار را قربانی کاهش هزینه‌ها نکنید!

اما برای آنکه بتوانیم سوله سازی را با کاهش هزینه‌ها انجام دهیم، لازم است در گام نخست نسبت به انتخاب سوله مناسب اقدام نماییم.

در ادامه مطلب در این مورد بیشتر با هم گفتگو می‌کنیم.
کدام سوله مناسب‌ترین گزینه است؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش بهتر است نوع کاربری مورد نظر از سوله را مشخص کنیم. تفاوت زیاد موجود بین انواع سوله و مصارف آنها به این مورد مربوط می‌شود.

بیشترین کاربردهای سوله‌ در موارد صنعتی است که نیازهای کارگاه‌ها و کارخانجات را تامین می‌کند. بسته به نوع استفاده و محیطی که ساخت سوله برای آن انجام می‌گیرد، هزینه‌های جانبی سوله متفاوت خواهد بود.

از جمله بسته به اینکه محل مورد نظر برای چه نوع کاربردی مورد استفاده قرار گیرد، شیوه ساخت آن و مصالح مورد استفاده در آن تفاوت خواهد داشت.

موضوع را با مثالی دنبال می‌کنیم :

سوله‌ هایی که برای نگهداری کالا به‌عنوان انبار ساخته می‌شوند، به‌ویژه نمونه‌هایی که برای نگهداری اقلام سنگین انتخاب می‌شوند، نیازمند زیرسازی اصولی هستند. به‌نحوی که در اثر تحمل وزن این کالاها دچار آسیب نشده و کف آنها فرونشست نکند.

از طرفی در بسیاری از این انبارها، خصوصا انبارهای نگهداری کالاها و ماشین ‌آلات صنعتی و نیز لوازمی که نیاز به جابجایی دارند، از جرثقیل‌های خاص سوله استفاده می‌شود.بدیهی است لحاظ کردن چنین مواردی، قیمت ساخت سوله را به‌طرز مشهودی بالاتر خواهد برد.

به‌علاوه نوع جرثقیل و وجود یا عدم وجود تجهیزات نصب برای قرارگیری آن در سوله نیز، موردی است که هزینه‌های ساخت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

لازم است برای کاهش هزینه‌های ساخت سوله، با در نظر گرفتن همه این موارد اقدام به انتخاب نمونه مورد نظر و سفارش ساخت نماییم.

در بخش بعدی شما را با فاکتورهای دیگر موثر در این مورد آشنا می‌کنیم.

طراحی هوشمندانه سوله و تاثیر شگرف آن در کاهش هزینه‌ها
هنگامی که تصمیم به ساخت یک سوله گرفته می‌شود، عوامل و افراد زیادی در مراحل انجام این تصمیم تاثیرگذار خواهند بود. از جمله طراح پروژه که اثر حیاتی در این مورد دارد.

بهتر است کار طراحی سوله خود را به افراد متخصص و کارآزموده در این رشته بسپارید تا ضمن کاهش اصولی هزینه‌ها، از کیفیت کار نیز اطمینان کافی داشته باشید.

در این مورد کافی است اصول و موارد کلیدی را به دقت رعایت نموده و در حاشیه آن، نسبت به انتخاب هوشمندانه سوله مناسب و حذف موارد غیرلازم اقدام نمایید. در این صورت موفق خواهید شد ضمن بهره‌مندی از سوله‌ای با صرفه اقتصادی و هزینه ساخت مناسب، از کیفیت بالا و ضمانت ساخت نیز برخوردار شوید.
محل احداث سوله: از آب و هوا تا زیرساخت

اینکه سوله مورد نظر ما در چه مکانی ساخته می‌شود، تاثیر زیادی در هزینه‌های کاری ایجاد خواهد کرد.

نکته اول محل قرارگیری سوله و فاصله آن با کارخانه یا محل تولید کالایی است که باید در آن نگهداری شود. اگر از سوله به‌عنوان انبار کالا استفاده می‌شود، نزدیکی به محل تولید بدون شک تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌ها خواهد داشت.

به‌علاوه لازم است محل را از نظر زیرساخت و درجه سفتی خاک بستر بررسی کرده و مکانی با بهترین موقعیت را از این نظر انتخاب نماییم. زیرا در غیر این صورت، هزینه‌های زیرسازی کف بنا برای ساخت سوله نیز به مخارج ما افزوده خواهد شد.

همچنین انتخاب مکانی که کمتر در معرض وزش باد و بارش برف باشد، با کاهش هزینه‌هایی همراه است که بابت مقاوم‌سازی مضاعف سوله در برابر این بارها به ما تحمیل می‌شود.

برپاسازی سوله در حومه شهر و فضاهای بکر و خالی، با افزایش باد و عوامل جانبی همراه است که نیاز به مقاوم‌سازی داشته و به دنبال آن افزایش هزینه‌های ساخت را به‌دنبال خواهد داشت.